Tom Clancy´s Ghost Recon: Advanced Warfighter 2

Pokud jste četli naše dojmy ze singleplayer demoverze, tak jste jistě zaznamenali naše výtky, co se týče linearity. GRAW 2 není bůhvíjak otevřenou hrou s neomezeným prostorem k pohybu, ale oproti demu se vše změnilo k lepšímu. I level, který jste si mohli v demoverzi zahrát, prošel menšími změnami, takže není jeho lineárnost až tak okatá. Oproti původní hře jsou navíc levely více interaktivní. Již během několika minut hraní zjistíte, že se dá rozbít mnohem více věcí, než jenom výlohy obchodů a pneumatiky u automobilů. Jasně, přeháníme, ale oproti minule se v tomto směru GRAW 2 opravdu pochlapil. Navíc se toho v jednotlivých levelech opravdu více děje. Tuhle letí ptáci, tu hoří zapálený odpadkový koš, tamhle povstalci ostřelují spřátelené jednotky atd. Pryč jsou sterilní ulice, do kterých systematicky nabíhají nepřátelé očekávající popravu vaší automatickou puškou.
A tady se dostáváme k dalšímu aspektu, který se dočkal zlepšení. Řeč je samozřejmě o umělé inteligenci jak vašich nepřátel, tak spolubojovníků. První jmenovaná skupina je nyní vychytralá jak holubi na Václavském náměstí. Jejich taktizování je mnohdy opravdu obdivuhodné. Dokáží si vás jako potenciální cíl ve svém zaměřovači vyhledat i z nejvzdálenějších míst, klidně si vás oběhnou apod. Občas udělají nějakou tu chybu, ale jinak jsou chytří, opravdu. To vaši spolubojovníci ze čtyřčlenného komanda Ghostů jsou na tom o poznání hůře. Oproti GRAW 1 sice alespoň dostudovali třetí třídu základní školy, ale občas jim to stejně moc dobře nemyslí. Alespoň už ale neběhají nepřátelům rovnou do rány. Díky rozšířeným schopnostem Cross-Comu 2.0 nad nimi máte navíc lepší kontrolu a větší přehled o tom, co že to vaše ovečky vůbec dělají.
Co se týče vašich spolubojovníků, tak všechny třídy známé z minula jsou zpět a přibyla i jedna nová.
Ano, nový Cross-Com je jiné kafe než jeho první verze v předchozím dílu dlouhé Ghost Recon série. K dispozici máte nyní kompletně 3D mapu prozkoumaného okolí,
Parta dronů se v GRAW 2 rozrostla o Mule, pozemní vozítko, převážející mimo jiné i zásoby munice, které se pro vás uprostřed bitevní vřavy stane mnohdy vítanou spásou. Jde o mnohem adekvátnější řešení než velké obrněné vozy, ze kterých jste získávali munici v prvním dílu. Mule je samozřejmě plně ovladatelný, a můžete se tak s ním projet i v nepřátelském území. Na rozdíl od Cyphera však budí větší pozornost a navíc moc nevydrží, takže si musíte holt dávat pozor, aby vám ho nepřátelé během několika vteřin nerozstříleli na cucky. Díky výbornému Cross-Comu se můžete připojit přímo ke kamerám dronů, a sledovat tak dění naživo. To samé platí i o vašich živých spolubojovnících, obrněných vozidlech a nově i vrtulnících. Ty však nemůžete ovládat přímo, ale zato je můžete zahltit nejrůznějšími rozkazy typu přesuň se tam či znič tohle. Prostě nádhera. Nově se k vaší podpoře přidal i letecký útok, kterým můžete vybombardovat vše živé v okruhu několika desítek metrů. Mňam.
Co se týče vašich spolubojovníků, tak všechny třídy známé z minula jsou zpět a přibyla i jedna nová. Tou je již mnohokrát avizovaný medik, o kterém jste si mohli přečíst i v dojmech ze singleplayer dema. Samotná kampaň pro jednoho hráče je super. V napětém očekávání věcí budoucích vás hra žene neustále kupředu. Zničehonic však přijde nečekaný konec. Ano, co se týče singleplayeru, tak není GRAW 2 nejdelší a pokud budete chtít, tak není problém ho dokončit i za jeden víkend.
Jedinou šmouhou na hledí helmy s nápisem GRAW 2 je kratší singleplayer a podobnost s předchozím dílem.
Stejně jako u všech ostatních her ze stáje Toma Clancyho pro Xbox 360, ale není hra jednoho hráče jedinou hodnotou, kterou GRAW 2 obsahuje. Konečně se tak dostáváme k multiplayeru, který je jistě pro mnohé hráče tím největším lákadlem v GRAW 2. Popsat celou hru více hráčů není v našich silách, protože to, co nabízí GRAW 2, opravdu nemá obdoby. Offlinové hody zastupuje podpora splitscreenu (4 hráči) a LAN (16 hráčů). Samozřejmě ale nechybí ani hra po Xbox Live, kterou si dovolujeme označit za naprosto boží. Maximální počet hráčů je 16, hra podporuje tvorbu klanů a nabízí více jak deset základních režimů a to hned v několika variacích, takže bychom se nedivili, kdyby těch módů bylo ve výsledku okolo nádherné třicítky. K dispozici je přitom režim multiplayerové kampaně (odlišný od
Pokud však budete zakládat hru, tak se ujistěte, že máte dostatečně rychlý internet, který utáhne požadovaný počet hráčů. Několikrát se nám totiž stalo, že po spuštění hry někteří hráči ze hry vypadli a jejich postavy se bezvládně skácely k zemi. Pokud vám to připomíná odpojování nebožáků z Matrixu v jeho prvním filmovém dílu, tak vám musíme dát za pravdu. Nám tato situace legendární scénu z filmu také připomenula.

Takto bychom hru mohli vychvalovat do nekonečna a nejenom po grafické stránce. Nabízí toho totiž opravdu více než se nám podařilo vměstnat do recenze. Sami ve hře objevíte spoustu detailů, například při tvorbě hlavní postavy do multiplayeru, kdy můžete být konečně žena, nebo při prozkoumávání jednotlivých zbraní, jejichž výčet jsme si odpustili. Jedinou šmouhou na hledí helmy s nápisem GRAW 2 je kratší singleplayer a podobnost s předchozím dílem. Ten však obsahuje výrazně méně věcí než jeho pokračování, takže ať jste již originál hráli nebo ne, tak je pro vás GRAW 2 jasná volba. Stejně jako pro nás.
Zdroj: Bonusweb.cz